Příběhy odvážných #2 – Petr Melena

S dalším úterým je tu další inspirativní příběh. V minulém článku jsem vyzpovídal Moniku Vítkovou, které se na Amazonu poměrně daří. Celý článek si můžete přečíst zde: Příběhy odvážných #1 – Monika Vítková. V tomto článku jsem vyzpovídal Petra.

 

Kdo je Petr Melena?

Petrovi je 31. Je ženatý a má dvouletou dcerku. Petr rád sportuje (hraje hokej, fotbal, florbal) a také rád cestuje. Je vyučený truhlář, ale i přes to, čím je vyučený, se většinou pohyboval v oblasti obchodu. Po škole začal jako prodavač v obchodním řetězci Lidl a postupně se vypracoval až na vedoucího.

 

Poté šel pracovat jako vedoucí obchodních zástupců v O2. Dále dělal několik let v pojišťovnictví jako řadový pojišťovák a následně i jako vedoucí obchodního týmu. Při této práci začal pomalu podnikat na internetu a měl dohromady 3 eshopy, kterých se postupně zbavil a plynule přešel k podnikání na Amazonu. Poslední rok se věnuje výhradně eshopům a Amazonu.

 

Rozhovor

 

Jak ses dozvěděl o podnikání na Amazonu?

Prvně jsem četl rozhovor s Janem Furišem na Idnes. Tam mě zaujalo to, že obyčejný člověk z Čech může prodávat zboží na Amazonu. Amazon jako takový jsem znal, ale pouze jako zákazník. Následně se mi začaly zobrazovat různě po internetu reklamy na kurz Megabyznys 1.

Tak jsem na to kliknul, abych se podíval, co to je. Bylo to první z jejich promo videí. To mě hodně zaujalo. Celkově, jak obchodní model funguje. Že já se prakticky nestarám o objednávky, sklady atd. Provozoval jsem v té době dva eshopy a u těch mi vadilo právě každodenní odbavování zboží a v podstatě nemožnost odjet na delší dobu pryč.

 

A to mě na Amazonu zaujalo. A nepopírám, samozřejmě i možnost prodávat na největším tržišti světa. Nadále jsem sledoval další videa, která mě utvrzovala v tom, že do toho fakt chci jít. Jediné, co mi na tom vadilo, byla cena. 80 tisíc je opravdu hodně a už mi také pomalu začínalo docházet, že ten model asi tak jednoduchý nebude, protože kdyby to tak bylo, dělá to každý.

Ale pořád mě to hrozně lákalo. Nakonec jsem se dostal ke kurzu Adriana Kolka, který byl pravděpodobně o dost jednodušší, ale splnil pro mě ten hlavní požadavek. Dostat se na Amazon. Tam jsem zjistil, že to sranda není, už výběr produktu a dodavatele byl dost obtížný. Díky tomu, že mě to opravdu hrozně bavilo, šlo to lehčeji.

 

Informace, které jsem potřeboval, jsem potom sháněl ve skupinách na FB, na youtube a různě po internetu, je toho všude plno. Dlouhou dobu se zajímám o Ameriku, jejich kulturu atd. a to, že tam můžu podnikat, byl pro mě splněný sen.

Po krátké době jsem zjistil, že to není práce po 2 hodinách denně, jak propaguje Megabyznys. Pokud to člověk myslí vážně, dá se říct, že je to práce (podnikání) na plný úvazek.

 

Jak probíhal kurz Adriana Kolka?

 

Rozhodně u tohoto kurzu bylo spolehnutí na informace. Kurz byl devítitýdenní, každý týden nové téma + dvakrát týdně webinář. Nebylo žádné zpoždění s videi, perfektně fungovala podpora (když jsem něco potřeboval, byli tři lidi na telefonu, který s tím pomáhali).

 

Jak si s ním byl spokojený?

 

Já osobně jsem byl s kvalitou spokojený, protože, jak jsem psal, pro mě bylo důležité se na Amazon dostat. S kurzem Adriana bych se na Amazon určitě dostal. Musel jsem si spoustu věcí dohledat sám. Na druhou stranu mi nikdo neslíbil, že mě tam dostane a budu mít 100% návod na úspěch a do půl roku je ze mě milionář. Naopak se propagovala postupná cesta.

 

Jaká byla tvoje cesta na Amazon?

 

Cesta nebyla nijak jednoduchá. První produkt jsem vybíral skoro čtyři měsíce. Stále jsem necítil, že je to ono a nechtělo se mi investovat peníze do produktu, u kterého to nebudu cítit. Hlavně jsem se nemohl domluvit s výrobcem, nějak jsme se rozcházeli a nedařilo se nám najít společnou cestu.

 

Můžeš také napsat něco o svém prvním produktu?

 

Nechal jsem si sice poslat vzorky, ale nakonec jsem od toho upustil (silikonové rukavice). Pak jsem se s tím nějak pral a už jsem byl i naštvaný. Nakonec jsem narazil na repelentní náramky. U těch to pěkně sedlo, za malou cenu nákup, draze se prodávají, tak si to na nich vyzkouším, osahám.

 

Začátky byly těžké, zjišťování, jak s recenzemi a s propagací, všechno jsem se učil za chodu. Z dnešního pohledu brnkačka. Pak jsem přidal mlýnky na kávu. Po začátku OK, teď s nimi bojuju, nevím, jestli je nenechat být. Momentálně mám na cestě třetí produkt. Ekologické sáčky.

 

Všechny produkty jsem vybíral na základě osobního pocitu, jestli jsem s tím ztotožněný. Hluboké analýzy jsem nedělal, možná to není až tak dobře, na druhou stranu nechci prodávat produkt jen pro peníze. Chtěl bych vyzdvihnout, že na Amazon jsem nešel s tím, že budu prodávat jeden produkt na špičkové úrovni a tím se živit.

Jde mi o budování brandu s větším množstvím produktů. To je moje vize. A můj názor je, že právě tady je kámen úrazu, proč mnoho lidí na Amazonu neuspělo. Byli nalákáni na bestseller a velké peníze a pokud se to nedaří, je to špatně.

 

Největší překážka pro mě byl jazyk. Šel jsem do toho s úplně základní znalostí angličtiny, ale protože mě to bavilo, jako překážku jsem to nebral, spíš výzvu, že se jí konečně naučím. Takže jednání probíhala pomocí Google, kolikrát jsem nechápal, co po mně kdo chce. Dnes, po necelém roce se domluvím v pohodě.

Samozřejmě se někdy zeptám Googlu a osobně s někým mluvit je stále trochu problém, ale v Číně taky moc dobře nemluví. Většinou stejně komunikace probíhá přes email, nebo whatsapp. Největší problém řeším nyní. Mám zablokovaný listing a musím dodat doklady na Amazon, které nemám a dávám je dohromady. Ale zase nic, co by se nedalo vyřešit.

*  Na screenu jsou vidět prodeje od 1.10.2016 do 31.10.2016

 

Když se teď ohlédnu zpátky, je to obrovská zkušenost a nic bych na tom nezměnil. Nevydělávám desetitisíce, neprodávám desítky denně, jedu si prostě svou cestou. Jsem celkově v mínusu, stále investuji. No a teď docela bojuji s poklesem prodejů.

 

Vyplatila se ti investice do podnikání na Amazonu?

Jakých si dosáhl výsledků a jaké problémy si řešil?

 

Investice se určitě vyplatila. Jak do kurzu, tak do zboží. Maximální prodeje jsem měl 14 kusů denně s marží $9. Neúspěch je říjen, kdy se potýkám se zablokovaným listingem a velkým poklesem prodejů u druhého produktu. Nicméně to k tomu patří a je to o hledání cest a nových informací.

*  Na screenu jsou prodeje od 1.5.2016 do 31.5.2016

 

Celkově bych to shrnul tak, že podnikání na Amazonu je, stejně jako každé jiné podnikání, o neustálém vzdělávání. Je to živý organismus, který se vyvíjí každý den, a to mě na tom baví. Člověk jde stále dopředu.

 

Chceš vzkázat něco lidem, kteří chtějí začít podnikat na Amazonu?

 

Ať to každý bere jako podnikání, ne jako prostředek k rychlému zbohatnutí. Je tam obrovský potenciál a také velké problémy. Na druhou stranu je důležité se z toho nepodělat. Jak nejde o život, jde o …nic.

 

Závěr?

Jak vidíte, tak Petr se momentálně potýká s problémy, na které vás žádný kurz nepřipraví. Tyto problémy jsem měl i já. Dokonce se stalo i to, že mi zakázali prodej jednoho produktu na Amazonu.

Toto nejsou jediné problémy, které se mohou na Amazonu vyskytnout. Je dobré si uvědomit, že prodáváte na cizí platformě a listing, pod kterým prodáváte, není váš. Úctyhodné je to, že se Petr dokázal naučit takhle rychle komunikovat v angličtině. Přesně jak se říká. Člověk se nejlíp naučí plavat, když ho hodíte rovnou do vody.

 

Přeji Petrovi, aby vyřešil problémy co nejdříve a začal opět prodávat pravidelně více kusů. Pokud se vám tento rozhovor líbil, můžete článek sdílet a přihlásit odběr stažením ebooku Úspěšný web. Dále mě také můžete sledovat na Facebooku a dalších soc. sítích.

Příběhy odvážných #2 – Petr Melena
5 (100%) 3 vote[s]

Pokud se vám článek líbil, můžete mě podpořit sdílením.

Komentáře

Mirek Rohlíček
Mirek Rohlíček
Baví mě online marketing a především sociální sítě. Prodávám na Amazonu své produkty. Stavím weby a eshopy na Wordpressu, pro které dělám také grafiku. O tom všem píši na tomto blogu.