Příběhy odvážných #1 – Monika Vítková

Připravil jsem pro vás nový formát článků na mém blogu. Jsou to rozhovory s odvážnými lidmi, kteří začali podnikat a šli do akce. Dozvíte se, jak se jejich život změnil, a jaká byla jejich cesta. Přečtete si také reference na některé online kurzy nebo školení, kterými si prošli.

Vím, že mnoho z vás zajímá, jak dopadli účastníci různých online kurzů a školení. I mě samotného zajímá kvalita dnešních online školení a jejich obsah. Proto se budu ptát, jak jsou účastníci s obsahem kurzů spokojeni a jestli dostali za své peníze vše, co bylo slíbeno.

 

Kdo je Monika Vítková?

První, kdo přijal mou pozvánku na rozhovor, byla Monika Vítková. Monika je 31-letá matka tří krásných holčiček. Studovala ekonomii a andragogiku. Pracovala na recepci, dělala PR asistentku, sekretářku v advokátní společnosti, pracovala na přípravě projektů s dotacemi EU.

 

Jejím posledním místem před mateřskou dovolenou byla pozice Specialista vzdělávání na HR oddělení. Naštěstí všichni její nadřízení byli děsní, a tak jí nijak nebolelo odejít na mateřskou. Díky mírnějším podmínkám pro podnikatele na mateřské se Monika pustila do podnikání.

5-wizard-sand-product-amazon-pribehy-uspesnych-kynetivky-pisek-podnikani-uspech-penize-byznys-monika-vitkova

 

Začala s agenturou na hlídání dětí, kterou následně rozšířila o úklidové služby a také eshop. Monice se poměrně dařilo, ale časem se přestěhovala s celou rodinou o pár kilometrů dál. S podnikáním tak skončila a nastoupila do zaměstnání. Opět to byl děs a hrůza.

Časem se narodila jejich nejmenší dcerka a s ní přišel i prostor pro přemýšlení o novém podnikání. Vyskytlo se několik možností, ale nebylo to nic světoborného. Následně se Monika dozvěděla o možnosti podnikání na Amazonu.

 

Rozhovor

Jak a kde ses dozvěděla o podnikání na Amazonu?

 

Poprvé mě zaujal článek na Facebooku, přes který jsem se dostala ke kampani Megabyznys 1. Kampaň mi hrála do noty, protože jsem byla právě doma na mateřské a jsem podnikavý typ (momentálně bez podnikání). Tak jsem si řekla, že by to nemusel být špatný start k lepším zítřkům.

Samozřejmě cena kurzu byla závratná, takže jsem zjišťovala, co a jak je pro podnikání na Amazonu potřeba. Ale tehdy jsem neměla informace, co mám teď, takže jsem usoudila, že bude lepší následovat rady zkušených. Ano, kampaň byla prezentována opravdu tak, že kurz dělá někdo, komu se na Amazonu daří a rád by pomohl k úspěchu i jiným.

 

Když tvým hlavním zdrojem informací byl kurz Megabyznys, jak si byla s kurzem spokojená a jak to vidíš teď s odstupem času?

Na můj vkus neměl kurz příliš šťastný harmonogram. Měli jsme týden na založení centrály, což je otázka pár minut, stejně jako na výběr produktu, což je práce na týden na plný úvazek. Co se týče informací, většina hlavních věcí byla v kurzu řečena, na něco jsem dostala odpověď v poradně.

 

Byly ale i takové věci, jako například daně, na které jsme nedostali odpověď vůbec. Rádoby nápomocné video s daňovým poradcem byla pouze reklama daného pána. Nic užitečného. Stejně tak posílání výplaty z Amazonu na náš účet nebo věci okolo firmy v USA, kterou propagovali.

My jsme naštěstí USA společnost nezvolili, takže tyto věci nás netrápí, ale vím, že někteří spolučlenové v těchto věcech dost plavou. S odstupem času se na to dívám dost podobně.

 

Jak probíhala tvá cesta na Amazon? Můžeš také prozradit něco o svém produktu.

Cesta byla trochu náročnější, než bylo prezentováno. Ano, je pravda, že jsme si ji poněkud zkomplikovali sami tím, že jsme se odchýlili od doporučení kurzu. Strávili jsme asi 3 týdny tvorbou grafiky obalu, zvolili jsme těžký a velký produkt. 2kg kinetického písku spolu s bábovičkami, tvořítky a nafukovacím pískovištěm.

1-wizard-sand-product-amazon-pribehy-uspesnych-kynetivky-pisek-podnikani-uspech-penize-byznys-monika-vitkova

4-wizard-sand-product-amazon-pribehy-uspesnych-kynetivky-pisek-podnikani-uspech-penize-byznys-monika-vitkova

 

A třešničkou na dortu bylo, když jsme zjistili, že zboží nemůžeme poslat letadlem. Tedy … mohli bychom … za dvojnásobek ceny, protože jsou tam velmi přísné bezpečnostní postupy. A protože už byla polovina prosince, a na Vánoce bychom stihli možná tak naskladnit, rozhodli jsme se, že si šibeniční termín Megabyznysu necháme ujít a poslali jsme zboží lodí.

První várku jsme naskladnili koncem ledna a rozjeli kuponovou kampaň. Ani zde jsme se nedrželi pokynů MB, protože jsme do toho šli, abychom podnikali, a ne dělali charitu (tu jsme rozjeli až z výdělků). Kupony byly se slevou 50%, aby min. pokryly náklady. A světe div se … zájem byl. Ano, nerozdali jsme 50 kuponů za den, spíš 2-3, ale svůj účel to splnilo.

 

A začaly přicházet první recenze a první prodeje. Co nás ještě pořádně potrápilo bylo doručení zboží na další trhy. Megabyznys byl připravený pro US trh. My jsme se ale rozhodli i pro trh anglický, španělský a český. Takže přišly starosti s DPH apod. Ale i to jsme zvládli. Kromě Španělska. Tam se nám přes celní proces nepodařilo dostat.

 

Jak jsi na tom dnes s vaším produktem a prodeji?

Dnes máme anglickou společnost, která právě oslavila výročí. Máme za sebou rok tvrdé práce a těšíme se na první Vánoce, které by měly být s naší skvělou hračkou velmi plodné. Rozhodně se vyplatilo vsadit na kvalitu, pěkný obal a nehnat se po hlavě do rozdávání produktů zadarmo (nebo za dolar).

3-wizard-sand-product-amazon-pribehy-uspesnych-kynetivky-pisek-podnikani-uspech-penize-byznys-monika-vitkova

 

Hřeje nás pocit, že náš kinetický písek dělá dětem radost, protože má opravdu kvality, které se očekávají. Přispíváme na dobročinné účely. A prodáváme v USA, Anglii a Španělsku. Vypadá to, že z Čech se stáhneme, protože tady se nám prorazit nepodařilo.

Nemáme mega obraty, ale jsme v plusu. Na cestě máme třetí várku spolu s druhým produktem. Navíc budeme spouštět prodej krásných a naprosto netypických knížek pro děti ve věku 5-8 let. A věříme, že tentokrát se uchytíme i na českém trhu.

 

Vyplatila se ti investice do podnikání na Amazonu a kurzu?

Investice se vyplácí. Ale rozhodně jsme neinvestovali 1000 dolarů, jak se říkalo v kampaních kurzu Megabyznys. Právě máme na cestě zboží za 300.000Kč. Před touto objednávkou jsme byli plus 90.000Kč vč. kurzu MB. Ano, 90 tisíc za rok tvrdé práce je dost málo. V zaměstnání bych dostala víc. Ale je to investice do budoucna …

 

Když vše vidíš s odstupem času, změnila bys nějaké rozhodnutí?

Určitě nezměnila. Ačkoli mám nějaké výhrady ke kurzu Megabyznys 1, velké výhrady ke kampaním ke kurzům následujícím, svého rozhodnutí nelituji. Jen je mi líto lidí, kteří uvěřili sladkým, a ne úplně férovým kampaním a šli do tohoto byznysu bez špetky podnikatelského ducha nebo zkušeností, bez znalosti jazyka nebo s důvěrou, že jim na rozjezd milionového podnikaní stačí tisíc dolarů.

 

Kolik si trávila času nad Amazonem, a jak jsi na tom dnes? A jaká je vlastně náplň tvé práce?

Pracovala jsem denně 8-10 hodin. A to ne snad proto, že bych neměla nic jiného na práci. Se třemi malými dětmi je práce až až. Tohle šílené období trvalo skoro rok. Teď se našemu byznysu věnuji 5-6 hodin denně včetně víkendů a dovolené.

Sleduji prodeje, vyhodnocuji úspěšnost reklamy, hledám nové strategie pro reklamu, přemýšlím, jak nebo zda vůbec měnit listing. Studuji změny na Amazonu. Posledního půl roku jsme vyvíjeli nový produkt. Na knížkách pracujeme 8 měsíců. V horizontu jednoho roku nevidím zlepšení, co se časové náročnosti týče.

 

Chtěla bys něco vzkázat lidem, kteří chtějí začít podnikat na Amazonu?

Podnikání na Amazonu je stejné jako jakékoli jiné. Je to PODNIKÁNÍ, ne přivýdělek z domova. U Amazonu je to o to náročnější, že vše probíhá v angličtině a na dálku. Některým lidem nemusí vyhovovat nemít možnost s lidmi z týmu komunikovat tváří v tvář. A rozhodně to není podnikání bez investic.

Naopak! Pro úspěch je zapotřebí investice nemalá, a to jak finanční, tak časová. Takže pokud ovládáte angličtinu, jste ochotní investovat nemalé sumy a vydat se na milost a nemilost nepochopitelnému Amazonu, s chutí do toho! Jen pozor na výběr produktu.

 

Určitě mu věnujte dostatek času a neřiďte se všude dostupnými kritérii, protože přesně podle nich vybírají produkt další tisíce lidí po celém světě. A pak můžete vidět každý den desítky nových bryndáků, babywrapů a podobně. Přeji všem odvážlivcům hodně štěstí a úspěchu.

 

Závěr?

Jak vidíte, tak Monice se na Amazonu poměrně daří a není to tím, že by postupovala podle nějakého kurzu, ale spíše naopak. Je úspěšná především proto, že na svém byznysu den co den tvrdě pracuje a snaží se dělat věci trochu jinak než podle kurzů, kterými se řídí další stovky a tisíce lidí.

Chtěl bych Monice popřát hodně úspěchů nejen v podnikání na Amazonu, ale i v osobním životě. Příští příběh bude o Petrovi, který také začal podnikat na Amazonu. A v článku se dočtete, s jakými problémy se nyní Petr na Amazonu potýká.

 

Líbil se vám tento příběh? Nenechte si ujít další. Články vychází každé úterý přesně v 18:00. Pokud máte hlavu děravou, můžete se přihlásit k odběru novinek stažením ebooku Úspěšný web nebo mě můžete sledovat na Facebooku.

Příběhy odvážných #1 – Monika Vítková
3.7 (73.33%) 9 vote[s]

Pokud se vám článek líbil, můžete mě podpořit sdílením.

Komentáře

Mirek Rohlíček
Mirek Rohlíček
Baví mě online marketing a především sociální sítě. Prodávám na Amazonu své produkty. Stavím weby a eshopy na Wordpressu, pro které dělám také grafiku. O tom všem píši na tomto blogu.