MLM #2 – Firmy a Lidi

V minulém článku o MLM jsem popsal základní fungování tohoto systému a základní rozdělení. Nyní se s vámi podělím o svou osobní zkušenost. Dozvíte se, jací lidé a firmy většinou v MLM bývají a pro koho síťový marketing je a pro koho není.

 

Moje první zkušenost s MLM

Zhruba před šesti lety jsem dostal pozvánku na kávu od kamaráda. Součástí toho byla i prezentace spořícího účtu a pojištění. Byla zde také možnost získávat provize za sjednané schůzky s klienty. Dříve jsem se o MLM a podnikání příliš nezajímal, ale v této nabídce jsem viděl příležitost.

Zúčastnil jsem se tedy jednoho školení, které bylo o tom, jak doporučovat finanční produkty ostatním lidem a jak je prezentovat. Celá přednáška vypadala opravdu honosně, každý člen si zde připadal jako někdo. Na školení všichni mluvili jen o penězích, motivaci a o tom, jak říkat klientům polopravdu. Ale žádné hodnotné informace.

 

Později jsem zjistil, jak byla celá smlouva nastavená. Platil jsem pravidelně měsíční poplatek 1500 Kč a bylo mi řečeno, že tyto peníze jdou na výhodný spořící účet, tudíž se mi na účtu střádají a zhodnocují se. Ale vše bylo jinak.

Ve výsledku se ukázalo, že na spoření chodí zhruba 700 Kč a zbytek je poplatek za sjednání smlouvy. Když jsem se dozvěděl, jak celá smlouva funguje, nikomu jsem tuto smlouvu nedoporučoval, i když jsem věděl, že bych za to měl peníze. Ale namočil bych to toho někoho dalšího, kdo by platil za špatnou smlouvu a svou hloupost stejně jako já.

2-mlm-firmy-a-lidi-multilevel-marketing-sitovy-marketing-networking-scam-podvod-jak-vydelavat-pyramida-letadlo-ponzi

 

Zkoušel jsem odstoupit od smlouvy, ale ve smluvních ustanoveních byl nastaven storno poplatek na 20.000Kč, když smlouvu ukončím do 2 let po jejím založení. Nakonec jsem smlouvu nechal tak, jak byla. Po 2 letech jsem snížil měsíční poplatek na minimum a poupravil podmínky celé smlouvy, abych získal část peněz zpět.

 

Pro mě to byla hodnotná zkušenost, která mě ovšem stála dost peněz a připadal jsem si jako blbec. A tím jsem také byl. Od té doby jsem se vyhýbal všem různým MLM, Pyramidám a Ponziho schématům.

 

Zkušenosti s Online MLM

Když jsem o nějaký čas později začal hledat příležitosti, jak vydělávat online (viz. Příběh), začínal jsem u různých „klikaček“, které nabízely možnost doporučení bez vstupních poplatků. 4-mlm-firmy-a-lidi-multilevel-marketing-sitovy-marketing-networking-scam-podvod-jak-vydelavat-pyramida-letadlo-ponzi

Časem jsem také narazil na opravdové MLM. Obchodování se zlatem, investice, online aplikace a podobně. Nedávno jsem kontroloval, jak tyto firmy fungují dnes. A 80% z nich má nedostupný web.

Toto jsou mé zkušenosti s MLM a tyto zkušenosti jsem draze zaplatil. Z této chyby jsem si vzal velké ponaučení a pochopil jsem, že pro peníze přes neštěstí jiných nepůjdu.

 

MLM zkrátka není pro mě.

Zjistil jsem, že MLM opravdu není pro mě. Ano, neuspěl jsem, ale bylo to převážně proto, že jsem nechtěl uspět. Všechny MLM, které jsem prošel byly zkrátka podvod a na konci každé pyramidy byla spousta okradených lidí.

Každý, s kým jsem spolupracoval a pod kým jsem se registroval, se soustředil jenom na sebe a své budování sítě. Všem šlo jen o peníze a ne o to, aby nabídli svým partnerům nebo zákazníkům opravdovou hodnotu v podobě kvalitního produktu nebo know-how, jak budovat vlastní síť.

3-mlm-firmy-a-lidi-multilevel-marketing-sitovy-marketing-networking-scam-podvod-jak-vydelavat-pyramida-letadlo-ponzi

 

Jak poznat dobré a špatné MLM firmy?

Dobré MLM

Dobré MLM poznáte tak, že mají transparentní fyzické sídlo, mnohaletou historii a férové partnery. Dobré MLM také nabízí kvalitní produkty, které samy o sobě jsou hodnotou. Síťový marketing pak slouží pouze jako propagace. Nejlépe prodává sám spokojený zákazník, a tak by to mělo fungovat.

 

Podvodné MLM

Podvodných MLM je mnohem více. Většinou mají jen virtuální sídlo firmy, negativní hodnocení a celý koncept zavání podvodem a to už jen podle toho, jaký nabízí produkt. U podvodných MLM je produkt většinou vedlejší a za vstupní poplatek si kupujete hlavně možnost tvoření sítě.

5-mlm-firmy-a-lidi-multilevel-marketing-sitovy-marketing-networking-scam-podvod-jak-vydelavat-pyramida-letadlo-ponzi

Na schůzkách tedy prezentujete, jak vydělávat v MLM, a ne samotný produkt. Partneři jsou dost často nuceni lhát nebo tajit určité informace. Hodně pracují s motivací namísto s realitou. Dokáží vám vypočítat, jaké budete mít výdělky, když všechno půjde tak, jak má, ale neporadí vám, jak postupovat, když se vám nedaří.

 

POZOR: To, že některý MLM má negativní hodnocení od lidí, může být způsobeno i tím, že lidé daný produkt naprosto nepochopili, a proto ho nedokázali ani prodat. Zkrátka do toho šli jen pod vidinou snadného zisku, ale realita byla jako vždy jiná.

TIP: Před tím, než vstoupíte do nějakého MLM projektu, zjistěte si co nejvíce informací o firmě a podívejte se na majitele dané domény.

 

Jací lidé dělají MLM?

6-mlm-firmy-a-lidi-multilevel-marketing-sitovy-marketing-networking-scam-podvod-jak-vydelavat-pyramida-letadlo-ponzi

 

Začátečník

Začátečník v MLM je většinou hledač příležitostí, který nemá prakticky žádné zkušenosti s podnikáním a hledá snadný způsob, jak vydělat na internetu. Většinou jsou to lidé namotivovaní ze seminářů nebo konzultací. Začátečníci obvykle brzy končí, ale část z nich na sobě pracuje a vzdělává se v marketingu.

 

 

7-mlm-firmy-a-lidi-multilevel-marketing-sitovy-marketing-networking-scam-podvod-jak-vydelavat-pyramida-letadlo-ponzi

Matador

Matadoři mají za sebou již několik úspěšných projektů a mají vytvořené své publikum. Matadoři nemusí vždy propagovat férové nabídky, protože ukazují jen vlastní výsledky a ne výsledky svých partnerů. Je pochopitelné, že se k nim tak přidají další.

Matadoři mají rychlý tah na branku. Je to tím, že již mají vybudované své jméno. Hledají nové projekty, které by nabídli svým partnerům. Následně udělají rychlou kampaň, ve které ukazují své výsledky, a tak přivádí další lidi. Když získají provize z partnerů, pokračují na další projekt, do kterého registrují další lidi.

 

8-mlm-firmy-a-lidi-multilevel-marketing-sitovy-marketing-networking-scam-podvod-jak-vydelavat-pyramida-letadlo-ponziPodnikatel

Toto jsou ti ideální lidé, za kterými byste měli jít, pokud chcete začít podnikat v MLM. Jsou to lidé, kteří mají zkušenosti, zaměřují svou pozornost na jeden nebo dva projekty nebo produkty, kterým věří a sami je dlouhodobě využívají. A tak by to mělo také být.

Zároveň vzdělávají své partnery, aby byli také úspěšní v budování své sítě. Tito lidé mají MLM jako svůj hlavní byznys a neskáčou od jedné příležitosti ke druhé, ale rozšiřují si své obzory a přehled o jiných projektech a investují svůj čas a peníze jen do těch důvěryhodných.

 

Jak nedělat MLM

Pokud chcete dělat MLM, zjistěte si dostatek informací o firmě a produktu, který chcete propagovat. Když sami nebudete danému produktu a firmě věřit, těžko se vám bude pozitivně prezentovat před ostatními. Nedoporučuji propagovat to, o čem nic nevíte.

Další zásadou je, abyste to nedělali jen pro peníze. Hodně lidí je schopno doporučovat produkt, se kterým nejsou spokojeni nebo s ním nemají zkušenosti a jenom lžou, aby získali provizi za vaši registraci.

Vychladněte. Jak jsem již psal. Nepodepisujte žádné smlouvy hned a neregistrujte se. Na vše máte dostatek času. Obrovská motivace a nabuzení vás může dost zmanipulovat a navést do rozhodnutí, která byste obyčejně neudělali a ta mohou být špatná.

9-mlm-firmy-a-lidi-multilevel-marketing-sitovy-marketing-networking-scam-podvod-jak-vydelavat-pyramida-letadlo-ponzi

 

Jak uspět v MLM

Vyberte si vhodný produkt a firmu, které můžete důvěřovat. Najděte si zkušeného partnera, který vám do začátku poskytne rady, jak začít budovat svou síť. Vzdělávejte se v online marketingu, komunikaci a psychologii. Důležité je samostudium a vytrvalost.

Buďte se svými partnery v kontaktu a vzdělávejte je. Jestliže budujete vlastní síť, vzdělávejte i své partnery, aby měli motivaci pokračovat a byli také úspěšní. Předejte jim své zkušenosti a nadšení pro produkt. Když je vaše síť samostatná, tak získáváte pasivní příjem.

 

Pokud se vám tento článek líbil a nějak vám pomohl, můžete ho sdílet, aby pomohl i vašim přátelům. Chci předat svou zkušenost dál, aby ubývalo takových lidí, jako jsem byl dříve já.

Také můžete zanechat Like na mojí FB stránce, napsat zprávu nebo si stáhnout můj Ebook Úspěšný web.

 

MLM #2 – Firmy a Lidi
5 (100%) 1 vote[s]

Pokud se vám článek líbil, můžete mě podpořit sdílením.

Komentáře

Mirek Rohlíček
Mirek Rohlíček
Baví mě online marketing a především sociální sítě. Prodávám na Amazonu své produkty. Stavím weby a eshopy na Wordpressu, pro které dělám také grafiku. O tom všem píši na tomto blogu.