Amazon Byznys – #2 Základní nastavení prodejní centrály

V minulém článku jsem vás provedl celou registrací prodejní centrály na Amazonu. Nyní vám ukáži základní nastavení prodejní centrály, aby byla připravena na zalistování vašeho prvního produktu. Ukáži vám například, jak aktivovat službu FBA a přidat bankovní účet pro příjem výplat.

Fulfillment by Amazon (FBA)

Služba FBA umožňuje uskladnění a distribuci vašich produktů ze skladu k zákazníkům. Vaším úkolem je tedy vyrobit zboží a poslat do příslušného skladu Amazonu. Od té doby už nemusíte produkty nijak řešit a můžete se soustředit čistě na prodej a marketing.

Jak to chodí ve skladu Amazonu, můžete vidět v tomto ukázkovém videu.

Amazon si za tuto službu pochopitelně účtuje poplatky, které se odvíjí od velikosti a váhy produktů. Pro představu výše poplatků zde uvedu jednoduchý příklad. Máte produkt, který je velký 20x15x2cm a váží 200 gramů.

Tento produkt spadá do kategorie SMALL a poplatky za službu FBA jsou zhruba 5 dolarů za prodaný kus. Více o službě FBA si můžete přečíst přímo na Amazonu na tomto odkazu. Nyní už jdeme na samotné nastavení této služby.

Aktivace FBA

1.

Na hlavní straně v prodejní centrále kliknete v pravém rohu na Settings, Account Info a na této stránce kliknete na Manage v okně nalevo s nadpisem Your Services.

1-amazon-byznys-podnikani-na-amazonu-nastaveni-prodejni-centraly-jak-nastavit-sluzbu-fba-fulfillment-by-amazon-nastaveni-bankovniho-uctu-mirek-rohlicek-blog-navod-tutorial

 

Na této stránce můžete nastavit veškeré důležité informace, jako je účet pro příjem plateb (viz. Dále v článku) nebo platební kartu. Také zde můžete změnit vaše osobní údaje, údaje o firmě, způsob danění nebo nastavení Amazon služeb.

 

2.

V tomto nastavení se vám zobrazí služby, které vám Amazon nabízí. Momentálně chceme aktivovat službu FBA a proto zaškrtnete políčko fulfillment by Amazon a kliknete na tlačítko Register.

2-amazon-byznys-podnikani-na-amazonu-nastaveni-prodejni-centraly-jak-nastavit-sluzbu-fba-fulfillment-by-amazon-nastaveni-bankovniho-uctu-mirek-rohlicek-blog-navod-tutorial

 

Na této stránce také můžete změnit svůj prodejní plán z individuálního na profesionální. (To si ukážeme později.)

 

3.

Na této stránce vás Amazon informuje, že jste úspěšně aktivovali službu FBA. Nyní stačí kliknout na tlačítko Complete Registration a máte zaregistrovanou službu FBA.

3-amazon-byznys-podnikani-na-amazonu-nastaveni-prodejni-centraly-jak-nastavit-sluzbu-fba-fulfillment-by-amazon-nastaveni-bankovniho-uctu-mirek-rohlicek-blog-navod-tutorial

 

4.

Pokud chcete zkontrolovat, zda všechno proběhlo v pořádku, můžete se podívat opět do Account info, kde by měla být nová položka v Your Services (Fulfillment by Amazon – Registred).

4-amazon-byznys-podnikani-na-amazonu-nastaveni-prodejni-centraly-jak-nastavit-sluzbu-fba-fulfillment-by-amazon-nastaveni-bankovniho-uctu-mirek-rohlicek-blog-navod-tutorial

 

Nastavení bankovního účtu

Nyní vám ukáži, jak a kde nastavit v prodejní centrále bankovní účet, na který vám budou chodit výplaty z Amazonu. Amazon podporuje posílání peněz na České i Slovenské účty. Peníze chodí na účet v takové měně, v jaké zemi je bankovní účet založen bez ohledu na to, jaká je na účtu nastavená měna.

Jaký zvolit účet?

Pokud máte založený dolarový účet v Čechách nebo na Slovensku, tak dochází k dvojité konverzi měny (Ztrácíte peníze na poplatcích). Výplaty z Amazonu se mění z USD na CZK (Česko) EUR (Slovensko) a pokud máte USD účet, tak měna konvertuje zpět na dolary. Proto je lepší zvolit účet s místní měnou, kde dochází jenom k jedné konverzi měny. Nejlepší způsob je založit bankovní účet v Americe.

Pro tento případ mám zde rychlé řešení pomocí účtu u banky Payoneer. Tento Americký dolarový účet můžete založit odkudkoli na světě zdarma během chvíle a během 14ti dnů vám přijde kreditní karta k účtu. Když tedy přijímáte výplaty z Amazonu, nedochází ke konverzi měny a katru si můžete propojit se službou Paypal a platit s ní za zboží.

Jak často chodí výplaty z Amazonu?

Výplaty Amazon posílá vždy po 14ti dnech. Nelekněte se, při první výplatě Amazon neposílá celou částku, ale jen určitý podíl. Druhá část zůstává na Amazon účtu jako záloha po dobu jednoho měsíce. Další výplaty už se zasílají v plné výši na váš bankovní účet. Nyní už přejdeme k samotnému přidání bankovního účtu.

 

1.

Na hlavní straně v prodejní centrále máte žlutě zvýrazněnou informaci, že vám chybí na účtu vkladová metoda (Deposit Metod). U této informace klikněte na zvýrazněný odkaz Verify Deposit Metod Information.

5-amazon-byznys-podnikani-na-amazonu-nastaveni-prodejni-centraly-jak-nastavit-sluzbu-fba-fulfillment-by-amazon-nastaveni-bankovniho-uctu-mirek-rohlicek-blog-navod-tutorial

Pokud nemáte na hlavní straně prodejní centrály tuto informaci, můžete také změnit Deposit Metod tak, že kliknete na Settings, Account Info, kde v záložce Payment Information kliknete na Deposit Metods.

6-amazon-byznys-podnikani-na-amazonu-nastaveni-prodejni-centraly-jak-nastavit-sluzbu-fba-fulfillment-by-amazon-nastaveni-bankovniho-uctu-mirek-rohlicek-blog-navod-tutorial

 

2.

Nyní se vám zobrazí tyto tabulky, kde si vyberete pro jaký Amazon (Americký, Kanadský) chcete nastavit Deposit Metod a kliknete na tlačítko Add.

7-amazon-byznys-podnikani-na-amazonu-nastaveni-prodejni-centraly-jak-nastavit-sluzbu-fba-fulfillment-by-amazon-nastaveni-bankovniho-uctu-mirek-rohlicek-blog-navod-tutorial

3.

Na této stránce vyberete zemi, ve které máte svůj bankovní účet. Pro Český a Slovenský účet se vyplňuje BIC (SWIFT), 2x IBAN, jméno majitele účtu, odsouhlasíte podmínky a kliknete na tlačítko Submit.

8-amazon-byznys-podnikani-na-amazonu-nastaveni-prodejni-centraly-jak-nastavit-sluzbu-fba-fulfillment-by-amazon-nastaveni-bankovniho-uctu-mirek-rohlicek-blog-navod-tutorial

 

Pokud máte Payoneer účet, zvolte zemi United States. Dále vložíte Routing Number, 2x Číslo účtu, jméno majitele účtu, odsouhlasíte podmínky a kliknete na tlačítko Submit.

9-amazon-byznys-podnikani-na-amazonu-nastaveni-prodejni-centraly-jak-nastavit-sluzbu-fba-fulfillment-by-amazon-nastaveni-bankovniho-uctu-mirek-rohlicek-blog-navod-tutorial

 

Tyto informace najdete na vašem Payoneer účtu po kliknití na položku v horním menu RECEIVE a GLOBAL PAYMENT SERVICE.

10-amazon-byznys-podnikani-na-amazonu-nastaveni-prodejni-centraly-jak-nastavit-sluzbu-fba-fulfillment-by-amazon-nastaveni-bankovniho-uctu-mirek-rohlicek-blog-navod-tutorial

 

4.

Nyní jste přesměrováni zpět na možnosti Deposit Metods, kde už vidíte vámi zadaný účet. Po úspěšném nastavení vám přijde také email s potvrzením o změně vkladové metody. Nyní máte hotovo a jste připraveni přijímat platby na tento účet.

11-amazon-byznys-podnikani-na-amazonu-nastaveni-prodejni-centraly-jak-nastavit-sluzbu-fba-fulfillment-by-amazon-nastaveni-bankovniho-uctu-mirek-rohlicek-blog-navod-tutorial

Pokud chcete změnit váš bankovní účet, stačí kliknout na tlačítko Edit a zadat nové číslo účtu.

 

Nyní už máte nastavený účet a můžete zalistovat svůj první produkt. Nebylo to nic těžkého, že? Pokud budete chtít, mohu vám napsat i jednoduchý postup, jak založit Payoneer a Paypal účet, které vám usnadní procesy výplat, ušetří peníze a urychlí platby.

Líbil se vám tento článek? Můžete mě podpořit sdílením tohoto článku. Nenechte si ujít další články o Amazonu a sledujte mě na sociálních sítích. Máte nějaké dotazy ohledně Amazonu? Přidejte se do naší uzavřené Mastermind skupiny.

Amazon Byznys – #2 Základní nastavení prodejní centrály
5 (100%) 2 vote[s]

Pokud se vám článek líbil, můžete mě podpořit sdílením.

Komentáře

Mirek Rohlíček
Mirek Rohlíček
Baví mě online marketing a především sociální sítě. Prodávám na Amazonu své produkty. Stavím weby a eshopy na Wordpressu, pro které dělám také grafiku. O tom všem píši na tomto blogu.