Amazon a DPH – Jak na to?

V tomto krátkém shrnutí se dozvíte, jak řešit DPH jako podnikatelé na Amazonu. Tento článek napsala Monika Vítková, se kterou jsem před nedávnem dělal rozhovor. Pod tímto rozhovorem se objevil dotaz ohledně DPH při podnikání na Amazonu. Monika se nabídla, že napíše shrnutí k DPH a díky její skvělé iniciativě si můžete přečíst tento článek.

 

Daň z přidané hodnoty neboli DPH je pro nás, jako pro spotřebitele sice nemilá, ale ne příliš zajímavá věc. Ovšem v roli podnikatele, který chce obchodovat se svým zbožím či službami po celé Evropě nebo dokonce po celém světě, je to otázka dost zásadní. Nikdo přece nechce porušovat zákony.

Nejsem daňový poradce a nevidím do hloubky věcí. Tato oblast je natolik složitá, že je jistě dobré mít po ruce kvalitního odborníka. Ale protože mi chodí dotazy na základní věci, rozhodla jsem se, že udělám tento přehled, abyste se seznámili se strašákem zvaným „DPH“.

 

Při podnikání na Amazonu z České republiky máme několik možností, jak k DPH přistupovat. Pokusím se je tu vyjmenovat a přehledně vysvětlit.

 

Jsem podnikatel – neplátce DPH v České republice (nebo jinde v EU) a prodávám zboží na Amazonu v Americe.

Jak víme, v Americe žádné DPH nemají. K prodejní ceně tedy žádné DPH nepřidáváme. V tomto směru je to jednoduché. Na druhou stranu nám Amazon posílá faktury za své služby, na kterých se DPH již objevuje. Proč? Protože my jsme podnikatelé, kteří čerpají služby, a sídlo máme ve státě, kde se DPH platí.

 

Jsem podnikatel – plátce DPH v České republice (nebo jinde v EU) a prodávám zboží na Amazonu v Americe.

Zákazníkům žádné DPH neúčtujeme, protože se nacházejí mimo EU.  Amazon nám účtuje DPH k poplatkům za své služby, ale my si můžeme požádat o vrácení.

 

Mám firmu v Americe a prodávám zboží v Americe.

Toto je nejjednodušší varianta z pohledu DPH. My nenavyšujeme cenu zboží o DPH a Amazon nám žádné neúčtuje, protože máme sídlo ve státě, kde se DPH neplatí.

 

Jsem podnikatel – neplátce DPH v České republice (nebo jinde v EU) a prodávám zboží na Amazonu v Evropě.

V tomto bodě záleží na tom, jaké prodeje mám v konkrétní zemi.

 

Jestliže celková částka za prodeje nepřesáhne „treshold“ nemusím se k DHP registrovat. Výše „tresholdu“ se v různých zemích liší. Pro nás je nejdůležitější:

 

Německo, Francie 100 000 EUR

Itálie, Španělsko 35 000 EUR

Velká Británie 81 000 GBP

 

Jsem podnikatel – plátce DPH v České republice (nebo jinde v EU) a prodávám zboží na Amazonu v Evropě.

Tady narážíme na 2 proměnné. A sice: výše prodejů v konkrétní zemi a kdo je náš zákazník, jestli firma nebo koncový spotřebitel.

Pro lepší přehlednost jsem připravila diagram:

 

Mám firmu v Americe a prodávám zboží na Amazonu v Evropě.

Toto je varianta složitější na správu, zejména pro drobné podnikatele, kteří s registrací k DPH nemají zkušenosti.

Jako firma se sídlem mimo EU se musíme registrovat k DPH v každé zemi, do které prodáváme, bez ohledu na výši prodejů. A podávat náležitá daňová přiznání. Na druhou stranu si můžeme odečíst DPH, které nám účtuje Amazon. Zákazníkům potom účtujeme DPH. Pokud po nás bude chtít zákazník s platným daňovým číslem fakturu, musíme mu ji poslat s náležitým vyčíslením výše DPH.

 

Výše uvedené vyplývá z evropské DPH směrnice 2006/112. Pokud potřebujete konkrétní rady, obraťte se prosím, na daňového poradce.

Doufám, že se mi podařilo tuto problematiku alespoň trochu ujasnit, abyste věděli, který způsob podnikání pro Váš byznys na Amazonu (i jinde) bude nejlepší. Přeji všem mnoho úspěchů.

 

Ještě jednou děkuji Monice za toto shrnutí ohledně placení DPH. Pokud máte nějaké doplňující otázky na Moniku ohledně DPH nebo jiných věcí, můžete se zeptat pod tímto článkem v komentářích.

Amazon a DPH – Jak na to?
5 (100%) 4 vote[s]

Pokud se vám článek líbil, můžete mě podpořit sdílením.

Komentáře

Mirek Rohlíček
Mirek Rohlíček
Baví mě online marketing a především sociální sítě. Prodávám na Amazonu své produkty. Stavím weby a eshopy na Wordpressu, pro které dělám také grafiku. O tom všem píši na tomto blogu.